19.03.2018 - meniny má Jozef, zajtra Víťazoslav
Mierne oblačno
  • Mierne oblačno
  • Teplota: -5 °C
  • Tlak: 100.7 kPa
  • Rel. vlhkosť: 73 %

1. garantovaná musí uhradiť pokutu stanovenú Bruselom

Ilustračné foto Foto: TASRBrusel/Luxemburg 15. mája (TASR) - Súdny dvor EÚ so sídlom v Luxemburgu dnes potvrdil povinnosť slovenskej spoločnosti 1. garantovaná, a. s., uhradiť pokutu za porušenie pravidiel hospodárskej súťaže.

Súd pripomenul, že v rámci EÚ je podľa ustanovení článku 101 Zmluvy o fungovaní EÚ (ZFEÚ) zakázané uzatvárať kartel a uskutočňovať obchodné praktiky, ktoré by mohli obmedziť alebo inak narušiť hospodársku súťaž na vnútornom trhu únie. Európska komisia (EK) je na základe nariadenia, ktoré vykonáva ustanovenia článku 101 ZFEÚ, oprávnená ukladať pokuty podnikom, ktoré zákaz takýchto dohôd porušili.

V roku 2009 EK uložila pokutu vo výške 61.120.000 eur za porušenie zákazu kartelov a obchodných praktík obmedzujúcich hospodársku súťaž, a to celkove deviatim spoločnostiam: Almamet, Donau Chemie, Ecka Granulate, Holding Slovenske elektrarne zo Slovinska (za jej dcérsku spoločnosť TFR metalurgija), Novácke chemické závody zo Slovenska a jej vtedajšiu materskú spoločnosť 1. garantovaná (slovenská investičná spoločnosť), SKW Stahl - Metallurgie a jej vtedajšiu materskú spoločnosť Evonik Degussa, ako aj Arques Industries.

Tieto spoločnosti si medzi sebou v období od roku 2004 až do roku 2007 stanovili pevné ceny a rozdelili si trh s karbidom vápnika v prášku a granulách a s granulami magnézia v podstatnej časti Európskeho hospodárskeho priestoru (EHS).

Práškový karbid vápnika a granule magnézia sa využívajú v oceliarskom priemysle na odsírenie alebo k dezoxidácii. Karbid vápnika v granulách sa využíva na výrobu acetylénu, zváracieho plynu.

Komisia uložila spoločnosti Novácke chemické závody (NCHZ) pokutu vo výške 19,6 milióna eur za činnosť, za ktorú bol uznaný za zodpovedného jej vtedajší väčšinový vlastník 1. garantovaná, a. s. Obe spoločnosti sa obrátili na Všeobecný súd Súdneho dvora EÚ s návrhom na zrušenie rozhodnutia EK alebo aspoň na odpustenie alebo zníženie uloženej pokuty. Všeobecný súd však rozsudkom z 12. decembra 2012 žalobu oboch spoločností odmietol.

1. garantovaná sa následne obrátila na Súdny dvor EÚ a prostredníctvom kasačnej sťažnosti žiadala preskúmanie rozhodnutia Všeobecného súdu. Súdny dvor však v dnešnom rozsudku označil sťažnosť 1. garantovanej za nepodloženú a predchádzajúce rozhodnutie Všeobecného súdu tým potvrdil.

Súdny dvor EÚ rovnako neakceptoval žiadosť 1. garantovanej o zníženie uloženej pokuty, čo znamená, že slovenská spoločnosť je povinná uhradiť pokutu uloženú Európskou komisiou v plnej výške.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR