19.03.2018 - meniny má Jozef, zajtra Víťazoslav
Mierne oblačno
  • Mierne oblačno
  • Teplota: -5 °C
  • Tlak: 100.7 kPa
  • Rel. vlhkosť: 73 %

Oprávnenosť žiadateľa o prostriedky z eurofondov má overiť rýchly test

Bratislava 15. mája (TASR) – Uľahčiť život žiadateľom o finančnú pomoc z fondov Európskej únie (EÚ) má nový nástroj, takzvaný rýchly test, ktorý v súčasnosti pripravuje vláda. Žiadateľ o prostriedky z eurofondov si bude môcť cez verejný internetový portál overiť, či je oprávnený na predloženie projektu.

"Cieľom rýchleho testu je poskytnúť žiadateľovi lepšie zorientovanie sa v možnostiach financovania svojho projektového zámeru zo štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu v programovom období 2014 až 2020," priblížila pre TASR hovorkyňa podpredsedu vlády SR pre investície Silvia Belešová.

Systém porovná požiadavky žiadateľa s údajmi z informačných systémov verejnej správy a žiadateľovi odporučí vhodnú výzvu z už vyhlásených alebo z pripravovaných výziev. "Poradca pre výber výzvy" je určený žiadateľovi, ktorý nemá identifikovanú konkrétnu výzvu, ale má predstavu o projekte a plánovaných aktivitách. "Kontrola oprávnenosti žiadateľa pre konkrétnu výzvu" má pomôcť záujemcovi, ktorý má zvolenú výzvu a chce si jednoduchou formou overiť, či spĺňa podmienky na poskytnutie finančného príspevku.

"V konečnom dôsledku bude žiadateľ výrazne odbremenený od potreby preštudovania rozsiahlej podpornej dokumentácie a získa rýchlejšiu spätnú väzbu na možnosti realizácie jeho projektového zámeru," doplnila Belešová. Rýchly test by sa mal začať využívať po schválení všetkých operačných programov Európskou komisiou (EK).

"Združenie miest a obcí Slovenska tento nástroj víta. Jednoznačne bude prínosom pre všetkých žiadateľov, pretože umožní rýchle prepojenie sa na potrebné informácie, a tým zabezpečí lepšiu informovanosť žiadateľov o nenávratný finančný príspevok," zhodnotil predseda ZMOS-u Jozef Dvonč.

"Uvedený nástroj môže byť prospešný pre žiadateľov, ak bude fungovať tak, ako to opisuje vláda. Je určený pre začínajúcich žiadateľov, teda skôr takých, ktorí ešte nemajú skúsenosti s eurofondmi. Pomôže to pri identifikácii viacerým, aj keď každý žiadateľ sa skôr obráti na už skúsenú a kvalifikovanú poradenskú firmu," domnieva sa odborník na eurofondy Ján Rudolf.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR