19.03.2018 - meniny má Jozef, zajtra Víťazoslav
Oblačno
  • Oblačno
  • Teplota: -5 °C
  • Tlak: 100.7 kPa
  • Rel. vlhkosť: 73 %

Smartphone - najvyužívanejšia obrazovka v multiscreenovom svete

Výskum SK: Smartphone - najvyužívanejšia obrazovka v multiscreenovom svete Foto: Millward BrownPraha/Bratislava 15. apríla (OTS) - Štúdia mapuje spotrebiteľské správanie, čas strávený s konkrétnou obrazovkou, vnímavosť k reklame v telefónoch, laptopoch, tabletoch a televízii. Výsledky tejto štúdie pomôžu marketérom nastaviť integrované mediálne plány so silným synergickým efektom. Súčasťou štúdie sú výsledky 30 krajín vrátane Českej republiky a Slovenska.

Spoločnosť Millward Brown zverejnila výsledky najnovšej analýzy o využívaní multiscreenu – používanie viac obrazoviek súčasne. Štúdia mapuje spotrebiteľské správanie, čas strávený s konkrétnou obrazovkou, vnímavosť k reklame v telefónoch, laptopoch, tabletoch a televízii. Výsledky tejto štúdie pomôžu marketérom nastaviť integrované mediálne plány so silným synergickým efektom. Súčasťou štúdie sú výsledky 30 krajín vrátane Českej republiky a Slovenska.

Priemerný užívateľ strávi 5 hodín denne pred obrazovkou telefónu, TV, PC alebo tabletu. Súčet celkovej doby strávenej s jednotlivými obrazovkami je 7 hodín. Minimálne dve hodiny denne (35 % celkového času) teda strávi súčasne na viac než jednej obrazovke.

Štúdia identifikovala a popísala tri rôzne spôsoby využívania rôznych obrazoviek:
Shifting – ne-simultánne (kontinuálne) používanie rôznych obrazoviek
Meshing - simultánny multiscreening súvisiaceho obsahu (pomocou druhej obrazovky dohľadáva a dopĺňa súvisiace informácie napr. pri sledovaní televízie divák komunikuje o obsahu na sociálnych sieťach atď.)
Stacking - simultánny multiscreening nesúvisiaceho obsahu (pomocou druhej obrazovky vyhľadáva iný typ obsahu, než sleduje na prvej obrazovke)

TV obrazovka stále zostáva veľmi silným prostriedkom na budovanie značky v oblasti viditeľnosti (salience) a je stále najviac využívanou obrazovkou v Anglicku, Francúzsku a Španielsku. Stále je tiež obrazovkou s najväčšou mierou vnímavosti reklamy.

Smartphóny sú teraz najpoužívanejšou obrazovkou na svete v priebehu celého dňa. Sú vynikajúcou platformou na určovanie trendov a odovzdanie nápaditých reklamných odkazov. Vnímavosť reklamy na smartphonoch ale nie je napr. v Európe tak veľká ako v krajinách ako je Keňa, Nigéria či Saudská Arábia.

Laptopy sú obrazovkou, ktorú užívatelia najčastejšie využívajú samostatne (71 %). Reklamná vnímavosť prostredníctvom laptopov je len malá, ale je to najvyužívanejšia obrazovka v Českej republike, Rusku a Poľsku.

Skoro celá polovica doby, ktorú užívatelia trávia s tabletmi, je súčasne trávená i s TV obrazovkou (49 %). Tablet generuje zmysluplnú odlišnosť značiek, ale len malú vnímavosť k reklame. Najlepšie výsledky sa ukazujú napr. na Filipínach, v Keni a Nigérii.

Foto: MillwardBrownSpotrebitelia veľmi pozitívne vnímajú mikro-videá, interaktívne TV reklamy a reklamy na mobilné aplikácie, Facebookové a webové stránky.

Výskum bol uskutočnený na celkovej vzorke 12 000 osôb (vek 16 - 44 rokov, s vlastnou TV a minimálne jedným ďalším zariadením).

Záverečnú správu a výsledky globálnej štúdie nájdete tu

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR