19.03.2018 - meniny má Jozef, zajtra Víťazoslav
Mierne oblačno
  • Mierne oblačno
  • Teplota: -5 °C
  • Tlak: 100.7 kPa
  • Rel. vlhkosť: 73 %

M. Daňo: O mojom hlasovaní v europarlamente budú rozhodovať ľudia

Martin Daňo Foto: Právo a SpravodlivosťBratislava 15. mája (TASR) - Desaťročné členstvo Slovenska v EÚ nepovažuje za dostatočný úspech, lebo Slováci nemajú príjmy ako Rakúšania či Nemci. Prekáža mu zneužívanie eurofondov a skutočnosť, že za to nie je nikto potrestaný. Pred voľbami sľubuje, že o svojom hlasovaní v Európskom parlamente (EP) nebude rozhodovať sám, ale na základe pokynov voličov.

Rozhovor s volebným lídrom strany Právo a Spravodlivosť Martinom Daňom je súčasťou projektu, v ktorom TASR predstavuje lídrov kandidátok pre voľby do Európskeho parlamentu.

Prečo ste sa rozhodli zavesiť novinárčinu na klinec a dať sa na politiku?

Novinárčinu na klinec nevešiam, budem pracovať ďalej. Aj keby si niekto mohol myslieť, že je to konflikt záujmov, dá sa to veľmi dobre a účelne zatriediť. Všetko to, na čom sme pracovali doteraz, budeme robiť aj naďalej a ešte silnejšie, pretože ak získame mandát poslanca EP, tak budeme mať ešte lepší prístup k údajom a informáciám. Ako poslanec môžete oveľa účinnejšie podávať podnety na OLAF a Európsku komisiu.

Kandidujete za stranu Právo a Spravodlivosť. Prečo ste si vybrali tento subjekt?

Ja som dal inzerát, že akákoľvek strana, ak ma príjme a splní podmienku, že nebudem jej členom a nebudem musieť plniť jej príkazy, pôjdem na jej kandidátku. Ako občiansky kandidát bez strany totiž kandidovať nemôžem. Strana Právo a Spravodlivosť sa ozvala, že ma tam môže dať a že za to nebude nič chcieť.

Ako sa pozeráte na osobu predsedu strany Petra Puškára?

Aj ja som bol stíhaný. Zatiaľ je vždy nevinný, nikdy nebol odsúdený.

Ste zakladateľom Združenia na ochranu verejného záujmu a investigatívnych novinárov GINN. To zverejnilo údajný zoznam bielych koní, ktorý mal uniknúť z Finančnej správy. V ňom je Peter Puškár označený ako biely kôň...

No a vidíte, že aj napriek tomu ma dal na kandidátku. Otázkou tiež je, či ten zákon bol nezákonný, alebo zákonný.

Dali ste tam výzvu, že ak sa niekto na zozname našiel a má pocit, že neoprávnene, aby sa vám ozval. Pán Puškár to urobil?

Áno, rieši si to.

Neobávate sa práve pre osobu Petra Puškára nedostatku hlasov pre túto stranu?

Preto svoju kandidatúru prezentujem tak, že som nečlen, nestraník. Ak táto strana získa hlasy, tak značným spôsobom kvôli mne, nie kvôli Puškárovi. V parlamentných voľbách získal 10.000 hlasov a robil podstatne väčšiu kampaň ako teraz. Ja si kampaň robím sám, strana mi nedala ani euro.

Bola to teda z núdze cnosť. Išli by ste na kandidátku hociktorej strany?

Záležalo by na tom, čo by odo mňa chceli. Niekde chceli, aby som bol členom, čo som odmietol.

Zneužívanie eurofondov

Čomu sa chcete v prípade volebného úspechu v EP venovať?

Hlavne zneužívaniu eurofondov. Vyhadzujú sa tu obrovské milióny a nikto za to nie je postihovaný. Eurofondy nie sú zlá vec, ale na čo ich čerpať, ak polovica končí v súkromných vreckách. Ďalej sa chcem venovať tomu, aby sa v politike mohli angažovať občianski kandidáti na základe svojej odbornosti, nie straníckej príslušnosti. Chcem tiež umožniť ľuďom napríklad cez elektronický občiansky preukaz rozhodovať o tom, ako mám v europarlamente hlasovať, teda či áno, alebo nie, aj keď to bude v rozpore s tým, čo chcem ja. Toto je priama demokracia v praxi.

Nie je to alibizmus? Veď ľudia na to delegujú svojich zástupcov, aby v ich mene rozhodovali...

Nie je to alibizmus, je to posilnenie občianskej spoločnosti. Tu niekoho na štyri roky delegujete do parlamentu a on potom uplatňuje absolútnu svojvôľu a ľudí sa nepýta. Ak im príde na stôl nejaký zákon, tak lobisti ťažšie presvedčia 4,5 milióna voličov, že je dobrý ako 80 ľudí v parlamente.

Je vám v EP blízka nejaká frakcia alebo by ste pôsobili ako nezávislý?

Blízki sú mi euroskeptici. EÚ ako priestor je dobrý, len na čo tu máme lokálne parlamenty, keď len prepisujú európske smernice. Nech je tu len rada odborníkov, ktorá bude pripravovať zákony a ľudia nech sa rozhodnú, či ich chcú, alebo nie.

V EP dlhodobo prebieha diskusia o etických otázkach, o význame kresťanstva v európskej politike a právach menšín, vrátane homosexuálnej. Aké je vaše stanovisko?

Každý nech žije ako chce. Ak je ale nejaký zástupca vo verejnom živote orientovaný inak, mal by to verejne povedať. V súkromí nech si robí každý čo chce, ale v politike by to mali sami zverejňovať. V mnohých prípadoch má totiž ich orientácia priamy vplyv na výkon ich funkcie. Buď sa môžu stať vydierateľní alebo dosadzujú do funkcií iba osoby rovnakej orientácie.

Keď sa ako europoslanec dostanete do debaty o aktuálnej kríze a potrebných opatreniach, čo poviete?

Každý štát v EÚ má problémy s výdavkami. Najväčšie sú na softvéry, poradenské a právne služby. Nech sa to stransparentní. Nech je všetko na internete, treba to postaviť na princípe voľných informácií. Ak chcú niečo zatajiť, musia vysvetliť prečo.

Bolo podľa vás naše desaťročné členstvo v EÚ úspechom?

Ja nevidím, že by sa ľuďom žilo lepšie. Podporujeme investorov, ktorí dávajú zamestnancom minimálne mzdy. Prečo nevydáme zákaz zamestnávať externým agentúram? Naše členstvo by bolo úspechom, keby sme sa mali z príjmovej stránky minimálne tak dobre ako Nemci či Rakúšania.

Aké sú podľa vás príčiny aktuálnej krízy na Ukrajine?

História vždy ukáže, ako to bolo. Otázkou je, kto nám dáva správne informácie. Vo všeobecnosti som proti deleniu štátov, bol som aj proti rozdeleniu Československa. Každý chce vládnuť, preto aj dnešná politická scéna je taká rozbitá. Aj v eurovoľbách na Slovensku kandiduje 29 strán, lebo každý chce vládnuť, každý chce byť líder.

Podporujete v budúcnosti ďalšie rozširovanie EÚ?

EÚ sa vytvárala tak, aby bola konkurencieschopná, nemožno ale porovnávať trh EÚ s USA, kde je jednotný jazyk. Tu je kvantum kultúr a jazykov. Jadro EÚ je ale kresťanské a je otázne, či to zamiešavať ďalej. Treba preto zvážiť, či je vhodné povedať Turecku áno. Ak budú dôvody dostatočné, tak áno, kým nie sú, hovorím nie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR