19.03.2018 - meniny má Jozef, zajtra Víťazoslav
Mierne oblačno
  • Mierne oblačno
  • Teplota: -5 °C
  • Tlak: 100.7 kPa
  • Rel. vlhkosť: 73 %

Premiér je skeptický, pokiaľ ide o tretiu úroveň sankcií voči Rusku

Predseda vlády SR Robert Fico (vpravo) a maďarský premiér Viktor Orbán sa rozprávajú na zahranično-bezpečnostnej konferencii GLOBSEC v Bratislave 15. mája 2014. Foto: TASR/Michal SvítokBratislava 15. mája (TASR) - Premiér Robert Fico je veľmi skeptický voči zavedeniu tretej úrovne sankcií zo strany Európskej únie voči Rusku. Únia už má zavedené dve fázy, plánovaná tretia je ekonomická.

Fico svoju skepsu vysvetlil stanoviskami niektorých členských štátov EÚ k tejto otázke. "Cítim obrovský odpor a tieto sankcie by mimoriadnym spôsobom poškodili nielen európsku ekonomiku, ale predovšetkým ekonomiku krajín, ktoré bezprostredne susedia s Ukrajinou," zdôraznil v dnešnej diskusii počas druhého dňa medzinárodnej bezpečnostnej konferencie GLOBSEC 2014 v Bratislave.

Z obrovskú chybu považuje, ak v situácii, keď neexistuje dohoda medzi členskými štátmi, by sa zvolalo zasadnutie európskych lídrov, pretože by to podľa neho skončilo fiaskom.

Deklaroval, že pokiaľ ide o Ukrajinu, tak Slovensko sa bude správať ako solidárny a zodpovedný hráč. Je však zvedavý, ako sa k tejto téme postavia niektoré veľké krajiny únie. "My sa bavíme o solidarite a Francúzi predávajú Rusku vojnové lode, hovoríme o tom, ako treba pomôcť Ukrajine v energetickej bezpečnosti a v ten deň, keď sme v Európskej rade prijímali zásadné stanoviská, Gazprom podpísal s nemeckou, francúzskou a talianskou spoločnosťou zmluvu o Southstreame," upozornil.

Na snímke zľava predseda vlády Maďarskej republiky Viktor Orbán a predseda vlády SR Robert Fico sa účastnia spoločnej tlačovej konferencie premiérov krajín V4, ktorá sa konala v rámci zahranično-bezpečnostnej konferencie GLOBSEC v Bratislave, 15. mája 2014. Foto: TASR/Michal Svítok

Francúzsko sa rozhodlo splniť svoj kontrakt s Ruskom

Na snímke zľava predseda vlády Poľska Donald Tusk, predseda vlády Maďarskej republiky Viktor Orbán, predseda vlády SR Robert Fico a predseda vlády Českej republiky Bohuslav Sobotka sa účastnia spoločnej tlačovej konferencie premiérov krajín V4, ktorá sa konala v rámci zahranično-bezpečnostnej konferencie GLOBSEC v Bratislave, 15. mája 2014. Foto: TASR/Michal SvítokFrancúzsko sa aj napriek kríze na Ukrajine a zavádzaniu sankcií voči Moskve zo strany EÚ rozhodlo splniť svoj kontrakt s Ruskom a dodať mu dve vojnové lode typu Mistral. Ide o kontrakt v hodnote 1,2 miliardy eur, ten by však podľa Paríža nemal byť súčasťou balíka sankcií EÚ voči Rusku za jeho politiku voči Ukrajine.

"Niekedy to vyzerá tak, že veľa hovoríme, ale skutočné veci idú mimo základného prúdu, ktorý sa snažíme spoločne prezentovať. Slovensko očakáva na budúci rok hospodársky rast na úrovni 3,1 percenta, ak by sa prijali najťažšie sankcie, tak hospodársky rast Slovenska klesne na 1 percento," zdôraznil Fico s tým, že chce vidieť solidaritu všade v Európe, aby to neboli iba členské krajiny, ktoré susedia s Ukrajinou, ktoré budú prejavovať solidaritu a všetci ostatní si budú robiť, čo chcú.

Orbán: Obrovská rana pre strednú Európu

Na snímke zľava predseda vlády Poľska Donald Tusk, predseda vlády Maďarskej republiky Viktor Orbán, predseda vlády SR Robert Fico a predseda vlády Českej republiky Bohuslav Sobotka na zahranično-bezpečnostnej konferencii GLOBSEC. Bratislava, 15. mája 2014. Foto: TASR/Michal SvítokMaďarský premiér Viktor Orbán sa zamyslel nad tým, prečo by sa za týchto okolností, ktoré spomenul Fico, mala stredná Európa vzdať možnosti hospodárskej spolupráce s Ruskom. Táto kooperácia podľa neho nie je spravodlivo rozdelená v rámci EÚ. "Prečo nemáme vyrovnanú úroveň spolupráce naprieč Európskou úniou, ktorá by vyvolala tie správne príležitosti. Záujem strednej Európy je mať tiež kus z tohto koláča. Táto politika je obrovskou ranou pre strednú Európu," konštatoval Orbán.

Podotkol, že ruské správanie na Ukrajine je v rozpore s medzinárodným právom, pričom je oveľa väčšou výzvou pre úniu, než si je ochotná pripustiť. "Treba si vynútiť silnejšiu prítomnosť NATO a lepšiu energetickú politiku, avšak pokrytectvo nás zatláča do iných oblastí," dodal s tým, že únia doteraz nespravila nič pre zabezpečenie diverzifikácie energetických zdrojov, takže teraz sa nemá čo čudovať energetickej závislosti regiónu strednej Európy od Ruska. Únia podľa Orbána nie je schopná ovplyvňovať niektoré kontrakty. Pripomenul neúspech výstavby plynovodu Nabucco, ktorý sa nezrealizoval, pričom EÚ nechala túto problematiku v rukách biznismanov. "Nabucco bol jediný projekt, ktorý mohol diverzifikovať, ale nestalo sa tak," zdôraznil s tým, že namiesto toho sa bude budovať plynovod Southstream, ktorý má priviesť ruský plyn mimo územia Ukrajiny. Do tohto projektu je zainteresovaný ruský plynárenský gigant Gazprom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR