19.03.2018 - meniny má Jozef, zajtra Víťazoslav
Oblačno
  • Oblačno
  • Teplota: -5 °C
  • Tlak: 100.7 kPa
  • Rel. vlhkosť: 73 %

Prítomnosť NATO znižuje riziko konfliktu, myslí si poľský premiér

Predseda vlády SR Robert Fico (vľavo) a poľský premiér Donald Tusk sa zdravia na zahranično-bezpečnostnej konferencii GLOBSEC v Bratislave 15. mája 2014. Foto: TASR/Michal SvítokBratislava 15. mája (TASR) – Poľský priemer Donald Tusk nerozumie hlasom, ktoré v Európe tvrdia, že väčšia prítomnosť jednotiek NATO v Poľsku bude zvyšovať riziko konfliktu s Ruskom. Uviedol to dnes počas diskusie s premiérmi krajín V4 na medzinárodnej bezpečnostnej konferencii GLOBSEC 2014.

"Keď počujem skeptické hlasy, tak rozmýšľam, o čom to vlastne celé je. Keď vám dnes niekto v Európe povie, že väčšia prítomnosť NATO v Poľsku bude zvyšovať riziko konfliktu s Ruskom. Nechápem to, nedáva to zmysel," povedal Tusk. Podľa jeho slov buď ide o veľmi nešťastný výpočet, alebo je to zlá vôľa, alebo sú to nejaké postranné úmysly. "Celá nedávna história dokazuje, že prítomnosť NATO vždy znižuje riziko konfliktu a nie naopak," dodal poľský premiér.

Tusk si nemyslí, že keby všetky krajiny V4 zvýšili výdavky na obranu, tak by bol celý stredoeurópsky región obranyschopnejší. "V každom prípade by bolo oveľa vhodnejšie, aby sme všetci ako členské štáty NATO v prvom rade naplnili ten cieľ dve percentá HDP, ale zároveň strategický a dôležitejší problém je, aby sme boli pripravení na väčšiu prítomnosť NATO v krajinách strednej a východnej Európy," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR