19.03.2018 - meniny má Jozef, zajtra Víťazoslav
Oblačno
  • Oblačno
  • Teplota: -5 °C
  • Tlak: 100.7 kPa
  • Rel. vlhkosť: 73 %

Európska únia znamená mier, zdôraznil Helmut Kohl pred eurovoľbami

Bývalý nemecký kancelár Helmut Kohl. Foto: TASR/APBerlín 15. mája (TASR) - Bývalý nemecký kancelár Helmut Kohl, ktorý bol architektom zjednotenia Nemecka a rozhodujúcou silou európskej integrácie, vyzval politikov kandidujúcich v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu (EP), aby pomohli občanom nadviazať citový vzťah k Európskej únii ako projektu mieru a slobody.

Osemdesiatštyriročný konzervatívny politik povedal denníku Bild, že občania Európskej únie by sa mali zmobilizovať a ísť 25. mája hlasovať vo voľbách do EP.

Európska únia je otázkou toho, či vojna alebo mier, a všetkého, čo k tomu patrí - spolu s mierom je to sloboda, prosperita a demokracia, povedal Kohl, ktorý bol kancelárom v rokoch 1982-98 a bol tiež jedným z prvých podporovateľov súčasnej kancelárky Angely Merkelovej.

Niektoré z hlavných politických strán v EP sa - v obave z nárastu podpory pre populistické a euroskeptické strany vo voľbách - vracajú k hodnotám, ktoré poháňali myšlienku európskeho partnerstva po druhej svetovej vojne.

Na otázku, čo by malo byť čelnou prioritou nových eurokomisárov, ktorých výber je závislý na výsledku volieb do EP, Kohl odpovedal: "Musíme urobiť z EÚ srdcovú záležitosť všetkých Európanov."

Kohl, ktorý má chatrné zdravie a zvyčajne sa objavuje na invalidnom vozíku, vyjadril vážne obavy zo situácie na Ukrajine. Zdôraznil, že diplomatické snahy nájsť riešenie musia pokračovať.

"Predovšetkým sa musíme začať spolu znova rozprávať. Moja životná skúsenosť mi hovorí, že to je možné. Musíme iba chcieť," uviedol Kohl, ktorý v čase rozpadu komunistického bloku vo východnej Európe spolupracoval s bývalým sovietskym vodcom Michailom Gorbačovom.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR